top of page

Konsole płaskie

 

Konsole typu EL były pierwszymi konsolami zaprojektowanymi przez firmę Knelsen, konstrukcja bardzo prosta i uniwersalna, która pozwalała wykonać montaż w warstwie ocieplenia z zastosowaniem tylko jednego rodzaju konsoli oraz śruby do zamocowań ramowych fi 7,5 mm - popularnego Spaxa. Do tej pory konsola EL jest w sprzedaży choć jej zastosowanie jako konsoli podporowej jest już sporadyczne jednak jako konsola boczna i górna stosowana jest nadal z dużym powodzeniem.
 

W kolejnych etapach rozwoju konsol pojawiają się elementy regulujące ustawienie okna tak aby jego położenie było można ustalić w sposób bardziej precyzyjny zarówno jeżeli chodzi o jego podparcie jak również montaż boku i góry.

Obecnie mamy dwa rodzaje łączników dolnych:

- kątowe zalecane przy montażu okien PCV z poszerzeniami, profilami bazowymi lub podokienną listwą montażową

- płaskie zalecane do montażu okien drewnianych i aluminowych lub PCV bez elementów dodatkowych.

 

Płaskie konsole boczne i górne również występują w dwuch głównych wariantach:

- łącznik płaski z regulacją zewnętrzną - konsola WM pozwala na regulację okna od strony zewnętrznej, zastosowanie jej nie wymaga przewiercania profilu okiennego

- łącznik płaski z regulacją od wewnątrz - konsola SFK pozwala na regulację od wewnątrz okna, zastosowanie tego rodzaju konsoli wymaga przewiercenia profilu okiennego

Wraz ze wzrostem popularności konsol i rosnącą liczbą budynków w jakich musiały być zastosowane, pojawiały się kolejne wymagania, którym należało sprostać. Jednym z nich była rosnąca odległość punktu podparcia okna od lica ściany szczególnie w projektach z coraz grubszą warstwą ocieplenia. Firma Knelsen wprowadziła konsole oznaczone symbolem WU-ST, które umożliwiają usadowienie okna, punktu podparcia od lica muru nawet w odległości 175 mm.

 

Kolejnym problemem jaki pojawił się przy stosowaniu konsol była rozszerzalność termiczna profili PCV ze szczególnym uwzględnieniem profili kolorowych, barwionych w masie gdzie praca termiczna jest dość duża. Wprowadzono zatem konsole ze specjalnym łącznikiem z profilem ramy okiennej, który dzięki swojej budowie umożliwia pracę termiczną profilu z jednoczesnym zachowaniem przeniesienia sił działających na okno prostopadle czyli parcia i ssania wiaru. Konsola działa na zasadzie tulejki i umieszczonego w niej, ściśle dopasowanego trzpienia.

Firma Knelsen zwraca również bardzo dużą uwagę na odpowiednie zamocowanie konsol w różnego rodzaju materiałach budowlanych używanych do wznoszenia budynków. O ile nie było większych problemów z montażem konsol jeżeli chodzi o materiały pełne - wystarczyło dobrać odpowiednie dla nich zamocowanie mechaniczne to niestety sporym wyzwaniem i utrudnieniem w pracy były materiały komorowe takiej jak cegła dziurawka czy popularny porotherm czyli ceramiczny pustak komorowy. Mocowanie dolnych podpór stanowiło pewien problem, tutaj również firma Knelsen znalazła bardzo ciekawe i znakomite w swojej prostocie rozwiązanie.

Rozwiązaniem pierwszym jest zastosowanie specjalnego kątownika, połączenie go z konsolą podporową i montaż całości do ściany w pionie.

Drugie rozwiązanie to zastosowanie specjalnej szyny pomocniczej, która pozwala na skręcenie śrubą fi 7,5 konsoli nośnej z tą właśnie szyną, montaż jest bardzo szybki i stabilny.

Rozwiązania te można z powodzeniem stosować zamiennie lub razem - zastosowanie obu rozwiązań jednocześnie dodatkowo pozwala na dość znaczne zwiększenie nośności konsoli podporowych.

Rozwój rynku montażowego i pojawienie się na nim multifunkcyjnych taśm rozprężnych, spowodował wprowadzenie kolejnego elementu systemu - całkowicie płaskiej konsoli, która idealnie współpracuje z taśmami rozprężnymi przy zachowaniu szczelności połączenia a jednocześnie pozwala na przeniesienie sił działających na okno w głąb muru co zapobiega ewentualnym wyłamaniom materiału budowlanego w wypadku montażu okna przy krawędzi ściany.

Ostatnim nowo wprowadzonym rozwiązaniem, są specjalne śruby mocujące konsole boczne przy zastosowaniu, których istnieje możliwość obłożenia ościeża okiennego dodatkowym materiałem izolacyjnym jak np. styropian. Rozwiązanie to jeszcze bardziej podnosi właściwości termiczne wykonanego połączenia.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani poznaniem szczegółów związanych z doborem oraz zastosowaniem naszego systemu, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami poprzez nasz Dział Szkoleń lub pocztą elektroniczną

e-mail: biuro@knelsen.eu

bottom of page