top of page

 SPORY PROBLEM - PROSTE ROZWIĄZANIE

Na wstępie chcemy bardzo podziękować firmie Vetrex i osobiście Panu Marcinowi Tomczyńskiemu za udostępnienie swojej sali szkoleniowej oraz ekipy montażowej z firmy Winmar jak również Panu Andrzejowi Błaszczykowi z portalu Oknotest.pl za zainicjowanie i czynny udział w naszym spotkaniu co zaowocuje jak zwykle ciekawą publikacją i spostrzeżeniami.

 

Spotkanie dotyczyło bardzo istotnego tematu jakim jest zamocowanie dołu okna w materiałach z ceramiki komorowej - np. porothermie. Jak wiadomo od zawsze był to dość spory problem i niestety nadal przysparza on niemałych kłopotów.

Jeżeli wezmie się dodatkowo pod uwagę, że nasze okno ma zostać zamontowane na bloku podparapetowym to sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Bardzo krótko naświetlimy temat w tej chwili a na szersze spojrzenie na jego rozwiązanie poczekamy do czasu przygotowania stosowanych materiałów przez Pana Andrzeja Błaszczyka.

 

Tematem głównym było oczywiście zamocowanie dołu okna jednak przy okazji pokazano rozwiązania kolejnego problemu, który występuje przy montażu stolarki zlicowanej z murem - mowa tutaj o minimalnej, bezpiecznej odległości od krawędzi muru gdzie można dokonać montażu zamocowania ramowego.

Nasi BOHATEROWIE czyli grupa do zadań specjalnych a w jej składzie:

- listwa V wspomagająca montaż w porothermie

- wiertło do wykonania otworów w porothermie

- śruba fi 7,5 / 212 - dolne połączenie ramy okna z listwą V

- konsola płaska EL 150/2,5 zapewniająca odpowiednie zamocowanie z boków oraz na górze okna - pozwala na odsunięcie punktu zamocowania od krawędzi ściany na bezpieczną odległość

- śruba fi 7,5 / 102 + kołek Fischer SX 10/80 zapewniające stabilny montaż konsoli w ścianie wykonanej z porothermu.

Dwa sposoby na odpowiednie ustalenie miejsca, w którym powinna zostać zamontowana szyna wspomagająca. Należy uwzględnić budowę komorowej cegły ceramicznej, miejsce występowania pustych przestrzeni i dopasować je do miejsca, w którym powinno zostać zamocowane okno w swojej dolnej części, zgodnie z zaleceniami producenta (odpowiednia odległość zamocowania od narożnika).

Możne te czynności wykonać za pomocą niwelatora laserowego - bardzo szybko i sprawnie ustalane jest pozycja szyny lub w sposób bardziej powszechny czyli odmierzając odpowiednie odległości

W wyznaczonych punktach nalaży wykonać otwory o odpowiedniej głębokości stosując specjalne wiertło do komorowych cegieł ceramicznych umożliwiające wiercenie bez udaru i dające dużą pewność i bezpieczeństwo wiercenie również w ściankach wewnętrznych.

W wykonany otwór o rozmiarze fi 10 wbija się następnie szynę V wspomagającą montaż, ustawiając ją szpicem w dół, takie ustawienie i odpowiednie otwory pozwolą nam na połączenie szyny V z ramą okna za pomocą śruby do zamocowań ramowych fi 7,5, w naszym przypadku o długości 212mm. Szynę mocujemu około 80mm poniżej krawędzi pustaka. Długość śruby powinna być dobrana w taki sposób aby min 20mm długości zostało wkręcone w szynę V.

Końcowa faza montażu mechanicznego dolnej ramy okna w murze wykonanym z komorowej cegłu ceramicznej - porotherm polega na przykręceniu śrubą fi 7,5 przygotowanej (nawierconej) ramy okna do wcześniej umieszczonej w pustaku szyny V.

Należy koniecznie pamiętać o wykonaniu uszczelnienia pod śrubą aby zabezpieczyć wnętrze profilu przed ewentualnym wnikaniem do niego wilgoci.

Tak wykonany montaż zapewni nam stabilne i pewne połączenie okna z murem nawet w przypadku tak trudnego do wykonania montażu okno - blok podparapetowy - porotherm.

Montaż stolarki zlicowanej z murem a pewność i bezpieczeństwo połączenia.

W montażach gdzie okna są zlicowane z murem pojawia się kolejny problem, który niestety przez wielu jest bagatelizowany chodzi tutaj o odległość punktu zamocowania w ścianie od krawędzi materiału budowlanego.

Dość często zdarza się, że klienci/inwestorzy życzą sobie lub, dużo rzadziej, wynika to z projektu budowlanego, właśnie takie usytuowanie stolarki a nawet wysunięcie jej nieznacznie w warstwę ocieplenia. Z punktu widzenie termiki jest to zabieg zrozumiały jednak należy odpowiednio wykonać montaż mechaniczny tak usytuowanego okna.

Można wykonać go za pomocą kotew montażowych należy jednak pamiętać o ich odpowiednim połączeniu z oknem (kotwa powinna być dokręcona do ramy okiennej) oraz montażu do ościeża. Podstawowe znaczenie ma również grubość samej kotwy montażowej, która to w najnowszym projekcie zaleceń montażowych redagowanych przez ITB, została ustalona na min 1,5mm. Wszelkie kotwy czy też raczej "kotewki" wykonane z cieńszych blach nie są w stanie zapewnić odpowiedniego przeniesienia sił działających na okna - parcie i ssanie wiatru.

Przy zastosowaniu standardowej kotwy jesteśmy jednak skazani na zastosowanie jako izolacji termicznej piany poliuretanowej i wykonanie doszczelnienie za pomocą folii oraz taśm montażowych aby zapewnić odpowiednią szczelność i zabezpieczyć nasze połączenie.

W wypadku kiedy chcemy zastosować taśmy multifunkcyjne nie ma możliwości zastosowania zwykłych kotew montażowych.

 

I tutaj pojawia się kolejne rozwiązanie wprowadzone przez firmę Knelsen GmbH już 5 lat temu, konsola płaska EL 150/2,5, która po pierwsze zapewnia bardzo pewne i bezpieczne zamocowanie okna z ościeżem jak również umożliwia zarówno stosowanie taśm multifunkcyjnych jak i standardowych rozwiązań opartych na pianie poliuretanowej i foliach czy taśmach uszczelniających.

Ustawienie okna w otworze za pomocą specjalnych poduszek, których stosowanie zamiast klinów zapewnia bezpieczeństwo zastosowanej do wykonania uszczelnienie taśmie multifunkcyjnej.

Należy również zwrócić uwagą na przygotowanie samego otworu, ościeża zostały wyrównane i wygładzone oraz zagruntowane/oczyszczone aby zapewnić optymalne warunki pracy dla taśmy.

Po odpowiednim ustawieniu okien, sprawdzeniu pionów i poziomów przystępujemy do wykonania otworów w ramie okna przez które będziemy nasze okno łączyć z konsolą. Otwory muszą zostać nawiercone w odpowiednich miejscach zgodnie z zaleceniami producenta stolarki. Założenia ogólne, dotyczące białych okien z PVC, mówią o odległości 150 mm od wewnętrznego narożnika oraz o odległości między zamocowaniemi 700 mm. Otwory nawiercane są wierłem fi 6 aby otrzymać możliwość zastosowania śruby ramowej fi 7,5, również na konsoli EL fabrycznie wykonywany jest otwór fi 6 do wprowdzenia śruby. Długość śruby mocującej wynosi ok 100 mm i jest to wystarczająca długość aby zapewnić połączenie ramy okiennej z konsolą. Profil wraz z taśmą multifunkcyjną przewiercamy w sposób, który umożliwi "wybranie" taśmy, powien powstać w niej otwór aby ułatwić rozprężenie się wokół śruby.

Następnie wykonujemy otwory montażowe w ościeżu wiertłem fi 10 aby zaaplikować kołki rozporowe Fischera SX 10/80, pamiętamy przy tym aby stosować odpowiednie narzędzia i techniki wiercenia. W naszym przypadku stosowano wiertło do bezudarowego wiercenia w porothermie. Każda konsola powinna zostać zamocowana w dwóch miejscach. Wbijamy kołek rozporowy w taki sposób aby ok. 3-4 mm wystawał ponad konsolę. Jak widać na zdjęciu przed wykonaniem otworów zabezpieczamy dół okna oraz okucia przed zabrudzeniem.

Następnie przystępujemy do wstępnego połączenia okna z konsolą płaską EL za pomocą śruby fi 7,5, najlepiej stosować śruby z łbem płaskim od spodu aby idealnie dolegały zarówno do profilu PCV jak i do samej konsoli w trakcie mocowanie jej do ściany, w przypadku okien drewnianych można stosować śruby bez łba.

Śruba powinna zostać wkręcona w konsolę tylko nieznacznie aby umożliwić ewentualne drobne korekty ustawienia.

 

Końcowym etapem montażu jest dokręcenie śrub trzymających konsolę w ościeżu tak aby rozpłaszczyć wystającą część kołka rozporowego.

Na samym końcu dokręcamy śrubę łączącą ramę okna z konsolą zwracając szczególną uwagą aby nie zdeformować profilu, zaleca się pozostawienie minimalnego luzu 0,5mm pomiędzy ramą a łbem śruby.

Podsumowanie

Montaż wykonany w taki sposób zapewnia prawidłowe zamocowanie mechaniczne naszych okien, które to w połączeniu z odpowiednio wykonanym uszczelnienieniem i izolacją termiczną połączenia, zapewni wieloletnie, bezproblemowe funkcjonowanie stolarki.

Zastosowanie konsoli płaskiej EL pozwala na odsunięcie punktu mocowania, który ma przenieść obciążenia wynikające z parcia i ssania wiatru w głąb ościeża tam gdzie nie ma ryzyka wyłamania części materiału z którego postawiony został budynek a płaska forma konsoli umożliwia stosowanie taśm multifunkcyjnych przy zachowaniu ich optymalnej szczelności.

 

Jak widać nawet dość ciężkie wyzwania montażowe można wykonać bez większych problemów, podstawa to znajomość dostępnych na rynku rozwiązań i umiejętność ich stosowania przy coraz bardziej wymagających sytuacjach montażowych.

 

W kolejnej odsłonie będziemy chcieli zaprezentować Państwu montaż stolarki w ścianie trójwarstwowej z zastosowaniem konsol firmy Knelsen GmbH o maksymalnym wysunięciu.

bottom of page